Radní Středočeského kraje schválili vodohospodářské dotace a podpořily vodáctví - 102 milionů pro 101 vodohospodářských projektů

Radní Středočeského kraje schválili vodohospodářské dotace a podpořily vodáctví - 102 milionů pro 101 vodohospodářských projektů

Praha čtvrtek 12. srpna - Dnes se uskutečnilo další zasedání Rady Středočeského kraje. Naši radní podpořili návrh na udělení investičních dotací do vodohospodářské infrastruktury, nákup deseti sanitních vozů typu B. Byli jsme i pro návrh, aby české vodáctví bylo zapsáno na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Středočeského kraje. Naši podporu získal také návrh na jmenování nových členů do školských rad na roky 2021-2024.

102 milionů pro 101 vodohospodářských projektů

Rada Středočeského kraje doporučuje zastupitelům, aby schválili dotace na 101 projektů v oblasti vodohospodářské infrastruktury. Mezi ně by měla být rozdělena částka převyšující 102 milionů Kč ze Středočeského Infrastrukturního fondu s tematickým zadáním “Životní prostředí”. Obce a dobrovolné svazky obcí mohly posílat žádosti do 5. května 2021.

„Nakonec se jich se sešlo mnohem více, než jsme mohli plně uspokojit. Proto se přikročilo ke krácení zhruba na třetinu požadovaných částek tak, aby bylo možné podpořit všech 101 žadatelů, kteří splnili podmínky fondu,“ uvedla naše radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Všechny doručené žádosti o dotace byly v souladu s pravidly zkontrolovány a ohodnoceny pracovníky Odboru životního prostředí a zemědělství. Žádosti, které neprošly formální kontrolou a nesplňovaly požadované parametry, byly z dotačního řízení vyřazeny. Takových žádostí bylo podle Jany Skopalíkové jen pět.

Definitivní slovo budou mít středočeští zastupitelé, kteří musí konečné přidělení dotací schválit. Nejbližší jednání se koná 13. září.

Radní jsou pro zapsání vodáctví na seznam statků tradiční lidové kultury

Byl schválen návrh statku “České vodáctví – sociokulturní fenomén pobytu v přírodě spojený se splouváním vodních toků” do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Středočeského kraje.

Fenomén vodáctví, který trvá desítky let, se podařilo dochovat až do současnosti takřka v nezměněné podobě. Demonstruje to existence mnoha vodáckých organizací, které se o jeho tradici starají. Vodáctví se předává z generace na generaci, zachovává si svůj folklor v podobě pozdravů, slangu, rituálů, písniček atd., vztah ke sportu, historii, přírodě, určité mravní hodnoty. Vodáci mají zajištěný pocit kontinuity, identity, ale také interakci s historií a přírodou.

“Vodáctví má v České republice hlubokou tradici. Není to jen o sportu, ale o celém souboru tradic, zvyků, zásad, které jsou s vodáctvím neoddělitelně spojené. Jde o prvek moderní lidové kultury, který si zaslouží být zachován a předáván dalším generacím. Proto jsem ráda, že byl krajskou radou podpořen návrh na zapsání Vodáctví ve středních Čechách do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury v našem kraji,” uvedla Lucie Cirkva Chocholová, naše předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu