Komentář Martina Šmídy: Chráníme Bečvu na všech frontách. I před kontroverzní výstavbou přehrady Skalička.
Skaličce se věnujeme dlouhodobě, v květnu loňského roku Piráti Olomouckého kraje upozornili na rozporuplné vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana, který vodní nádrž Skalička popisoval jako prostředek boje se suchem. Současná koncepce přitom s přehradou počítá jako s protipovodňovým opatřením.
Aniž by se kompetentní ministerstva věrohodně vyjádřila k rizikům souvisejícími s plánovanou výstavbou nádrže Skalička u Hranic na Moravě, snaží se v aktualizaci Politiky územního rozvoje České republiky změnit pojmenování záměru výstavby; dosavadní pojmenování plocha pro suchou nádrž navrhují přejmenovat na plocha pro vodní dílo.
Problém jsme řešili na konci ledna v úzké spolupráci s náměstkem hejtmana Janem Šafaříkem a jako Rada Olomouckého kraje zaslali Ministerstvu pro místní rozvoj jako garantovi Politiky územního rozvoje nesouhlasné stanovisko ke změně formulace a požadavek na ponechání současného znění až do doby zveřejnění výsledků studie.
Je pozoruhodné, že snahy o přejmenování záměru přicházejí ještě před dokončením studie hodnotící a porovnávající varianty vodního díla Skalička. Studie má například za úkol zhodnotit rizika pro rozsáhlý krasový systém zahrnující i Hranickou propast, tj. nejhlubší zatopenou jeskyni na světě a Zbrašovské aragonitové jeskyně.
Sdílíme obavy místních obyvatel Hranicka o budoucnost krasového systému, Lázní Teplice nad Bečvou a zdrojů pitné vody. Stejně tak vnímáme kritiku přírodovědců sdružených pod výzvou Spojená Bečva, kteří prosazují variantu suchého poldru.