Jak dál se Žabákem aneb mokřad do každé obce!

Jak dál se Žabákem aneb mokřad do každé obce!

Pokud jste v uplynulých měsících sledovali kauzu boje za záchranu mokřadu Žabák u Lysé nad Labem, asi také víte, že tentokrát se podařilo cenné území zachránit. Co jsme se ale z této kauzy dozvěděli o ochraně přírody v našem kraji a o jak cennou lokalitu se jednalo?

Na záchraně mimořádně cenného území, mokřadu Žabák, se podílely desítky lidí. My měli štěstí, že jsme byli u toho, když tým 16 odborníků území zkoumal. Všichni se shodli, že z přírodovědného hlediska je lokalita velmi cenná a jednoznačně si zaslouží ochranu. Proto jsme také podali návrh na registraci významného krajinotvorného prvku a podíleli se na zpracování podkladů na vyhlášení přírodní památky. Také z vodohospodářského hlediska je plocha významná, neboť zadržováním vody a zvýšením retenční schopnosti krajiny se zmírňují jednak následky povodňových vln a v případě extrémního sucha se ochlazuje krajina a dotují podzemní vody.

Záchrana desítek ohrožených druhů

Během průzkumů zde bylo potvrzeno 5 druhů obojživelníků, 2 druhy plazů, 82 druhů ptáků, 11 druhů savců a cca 200 druhů bezobratlých živočichů (determinace terénních sběrů není zatím kompletně dokončena). K tomu zde roste 189 druhů cévnatých rostlin, z čehož zhruba polovina je vázána na biotopy trvale nebo přechodně podmáčených stanovišť. Když si to přepočteme na druhovou ochranu, kterou zajišťuje zákon o ochraně přírody a krajiny, tak byl v území dosud prokázán výskyt 19 druhů zařazených do kategorie ohrožených, 22 druhů silně ohrožených a 6 druhů kriticky ohrožených. Za všechny jmenujme prokázané rozmnožování kriticky ohroženého čolka velkého coby jasného důkazu trvalého mokřadu. Mezi ochranářsky nejcennější druhy ptáků, které zde i hnízdí, patří např. bekasina otavní, kulík říční nebo jeřáb popelavý. Jeřábi zde hnízdili ještě v roce 2019, ale letos už hnízdění bylo pravděpodobně znemožněno kvůli instalaci odvodňovacího potrubí v oblasti propustku pod tratí.

Mokřad i do vaší obce

Kauza Žabák představuje příklad úspěšné spolupráce veřejnosti a odborníků proti nízké informovanosti některých místních politiků. Je nutné neustále obhajovat veřejný zájem ochrany přírody a zabránit bezhlavé výstavbě. Jsme dokonce přesvědčeni, že plánovaný obchvat města Lysá nad Labem je řešitelný za současného zachování biologických hodnot a posílení retenčního potenciálu částí mokřadu v podobě revitalizace vodních ploch a vybudování tůní pro obojživelníky. Místo se nabízí k vybudování naučné stezky a vedení exkurzí. Zkrátka voda si i přes snahu spoutat ji v melioracích opět našla svou cestu a mít vlastní mokřad vidíme v dnešní době jako velkou devízu. Proto zvolejte s námi – mokřad do každé obce!

Na konec bychom rádi poděkovali všem, kteří se na záchraně mokřadu podíleli, ať už odborníkům, občanům nebo politikům. Byla to společná práce, která měla smysl.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu